Webinar Grip op de Overgang

Tijdens dit live webinar gaan diverse sprekers in op de gezonde vijf voor het vrouwenlijf met een focus op de overgang (perimenopauze). Die vijf pijlers zijn: voeding & vochtbalans, beweging, slaap en stressmanagement.

  • Live webinar voor (para)medici
  • Datum: 3 november 2026
  • Tijd: 14.00u – 17.30u
  • Deelnamekosten: gratis
  • Accreditatie in aanvraag

Actuele wetenschap over voeding & leefstijl vertaald naar praktische handvatten voor zorgprofessionals
De overgang is een dynamische levensfase die grote fysiologische en psychosociale veranderingen met zich meebrengt. Tijdens deze fase veranderen de hormonale verhoudingen aanzienlijk. De afname van oestrogeen en progesteron, in combinatie met een toename van stresshormonen zoals cortisol, heeft invloed op vrijwel het hele lichaam.

Klachten variëren sterk per persoon en ontwikkelen zich vaak geleidelijk, wat herkenning en adequate begeleiding lastig maakt. Ruim 80% van de vrouwen in de overgang ervaart klachten en veel vrouwen voelen zich beperkt in hun functioneren. Dit heeft grote gevolgen voor de kwaliteit van leven, carrière, sociale relaties en gezondheid op de lange termijn. In Nederland bevinden zich circa 1,8 miljoen vrouwen in de overgang. Dat maakt dit onderwerp relevant voor vrijwel iedere zorgprofessional.

Tijdens dit live webinar op 3 november gaan diverse sprekers in op de gezonde vijf voor het vrouwenlijf met een focus op de overgang (perimenopauze). Die vijf pijlers zijn: voeding & vochtbalans, beweging, slaap en stressmanagement.

Voeding, leefstijl en de darm-hormoonconnectie

Het oestroboloom is een groep darmbacteriën die betrokken is bij de oestrogeencyclus. Een gezonde darmmicrobiota draagt bij aan een evenwichtige hormonale balans. Er is geen speciaal dieet of gouden standaard die voor iedereen werkt, maar uit onderzoek blijkt dat de juiste voeding en leefstijladviezen wel kunnen helpen om bepaalde symptomen van de overgang te verlichten. Vrouwen tijdens de overgang begeleiden betekent maatwerk leveren. De sprekers van dit webinar zijn allemaal expert binnen hun vakgebied en zullen actuele wetenschappelijke inzichten en praktische handvatten presenteren, zodat zorgverleners vrouwen in de overgang beter kunnen informeren en begeleiden.

Sprekers

Floor Scheffers is diëtist (De Haagse Hogeschool) en voedingswetenschapper (Wageningen Universiteit), en heeft ruim 10 jaar als hbo-docent lesgegeven aan de opleiding Voeding en Diëtetiek. Tegelijkertijd deed zij promotieonderzoek waarmee zij in 2023 haar doctorstitel kreeg.

In een wereld waar waardevolle wetenschappelijke inzichten vaak verborgen blijven in wetenschappelijke tijdschriften, en waar desinformatie over voeding online overheerst, besloot zij dat het tijd werd om alle opgedane voedingskennis te delen met een groter publiek. Dit heeft geresulteerd in het bedrijf Voedingsexpert met een duidelijk doel: het verstrekken van wetenschappelijk onderbouwde inzichten om de voedingskennis van mensen te verrijken en gezonde voedselkeuzes makkelijker te maken. Dr. Scheffers is gespecialiseerd in voeding en leefstijladvies tijdens de overgang.

Ingrid Verbeek werkt vanaf de oprichting bij het Centrum van Slaapgeneeskunde Kempenhaeghe. Zij heeft de gedragsmatige behandeling van slaapproblemen opgezet en is hierop gepromoveerd bij Medische Psychologie in Groningen.

Slaapproblemen hebben veel impact. Niet alleen zorgen ze voor vermoeidheid en concentratieverlies, je kunt je er ook somber van gaan voelen. Ingrid Verbeek: “De overgang is een kantelpunt voor de gezondheid van vrouwen. Slaapproblemen kunnen overgangsklachten zwaarder maken. Je voelt je al niet fijn, en dan maakt slecht slapen dat nog erger. Zo’n 40 tot 60 procent van de vrouwen in de (peri)menopauze slaapt slecht, 26 procent heeft zelfs een slaapstoornis”.

Het is de missie van dr. Verbeek om de slaapzorg in Nederland te verbeteren, zodat slapelozen beter en eerder geholpen kunnen worden.

Mirjam Steunebrink (48 jaar) heeft jarenlange ervaring als sportarts in het Martini Ziekenhuis (Groningen). Zij begeleidt topsporters van TeamNL en is bondsarts van de Nederlandse Triatlonbond. De afgelopen jaren heeft zij zich gespecialiseerd in vrouwengezondheid, waarbij ze actief lid is van het landelijk netwerk Sport&Gyn en online consultant is bij Flouria Health. Sinds begin 2026 werkt ze vanuit Zuid-Spanje, om daar vanuit het Mediterraanse klimaat haar leven en werk verder vorm te geven. Zelf is Mirjam gepassioneerd sporter, zij neemt graag deel aan halve triatlons en aan ultratrails in de bergen. Mirjam kan ons alles vertellen over leefstijl, bewegen en de peri-menopauze. 

Dr. Astrid Kamperman is psycholoog, epidemioloog en werkzaam als onderzoeker en universitair docent bij de afdeling Psychiatrie van het Erasmus Universitair Medisch Centrum in Rotterdam. Als psycholoog en epidemioloog houdt ze zich vooral bezig met klinisch onderzoek naar de psychische gezondheid van vrouwen. Daarnaast zet ze zich in om onderzoek naar psychische gezondheid van vrouwen nationaal en internationaal op de kaart te zetten. Als het aan Astrid Kamperman ligt, zouden artsen hormonale factoren standaard uitvragen wanneer ze een vrouw in hun spreekkamer krijgen, vooral bij emotionele problemen en in de ggz. Zij vindt het belangrijk dat artsen de impact van hormonale stemmingsklachten op het leven van een vrouw niet onderschatten.

Jurate Aleknaviciute is psycholoog en als wetenschappelijk onderzoeker verbonden aan het Erasmus MC. Zij heeft veel kennis op het gebied van psycho-neuro-endocrinologie en een bijzondere interesse in de biologische, psychische en sociale/relationele componenten als beïnvloedingsfactoren op je gezond voelen.

Lidwien Franke is diëtist (Hanzehogeschool) en voedingswetenschapper (Wageningen Universiteit) en heeft na haar studies gewerkt als diëtist bij de thuiszorg in Utrecht en lesgegeven aan de Hogeschool van Amsterdam bij de opleiding Voeding & Diëtetiek. Inmiddels werkt zij al 20 jaar op de wetenschappelijke afdeling Science for Health van Yakult Nederland. Zij houdt zich hier bezig met de praktische vertaling van wetenschappelijke informatie over darmgezondheid, darmmicrobioom en probiotica. De laatste jaren is zij gaan focussen op de darm-hormoonconnectie bij vrouwen, een relatief nieuw onderzoeksgebied waar veel potentie ligt. Het is haar missie om kennis over de darm-hormoonconnectie en het oestroboloom bekender te maken onder zorgprofessionals om zo vrouwspecifieke zorg nog beter op de kaart te zetten.

Praktische informatie

Datum: 3 november (Live webinar incl vragenronde)
Tijd: 14.00u – 17.30u

Het webinar zal worden opgenomen en is nog een jaar terug te kijken.

Dit webinar is bedoeld voor zorgprofessionals die vrouwen tijdens de overgang begeleiden en/of vragen over leefstijl tijdens de overgang willen kunnen beantwoorden.

14.00u start en welkom door dagvoorzitter

14.05u Introductie darmmicrobioom & vrouwengezondheid

14.20u Voeding & Vochtbalans – Floor Scheffers

15.00u Slaap – Ingrid Verbeek

15.45u Pauze

15.50u Stress & mentale gezondheid – Astrid Kamperman & Jurate Aleknaviciute

16.30u Beweging – Mirjam Steunebrink

17.10u Vragenronde

17.30u Afsluiten webinar

 

Het programma is onder voorbehoud van wijzigingen.

Accreditatie is aangevraagd voor:
Diëtisten
Doktersassistenten
Gewichtsconsulenten
Leefstijlcoaches
Mondhygiënisten
Verpleegkundigen & Verzorgenden

Uiteraard zijn ook andere zorgverleners en (para)medici van harte welkom.